Endka Robotlar Hakkında

Anasayfa / Yazılar / Endka Robotlar Hakkında


     İnsanoğlunun tarih sahnesinde var olması yaşamını sürdürebileceği ihtiyaçlarını temin etmesiyle mümkün olmuştur. İlk çağlarda beslenmesini, barınmasını, korunmasını sadece biyolojik yapısının imkânlarıyla sağlamıştır. Daha sonraları doğada bulunan malzemelerin işlerini kolaylaştırdığını, daha iyi imkânlar sağladığını görmüştür. Bulduğu keskin kenarlı taşlarla avladığı hayvanları kesebildiğini, yaptığı kesimlerle hayvanın postundan elbise yapabildiğini görmüş, bu taşları mızrak, balta, bıçak gibi kullanarak işlerini çok daha verimli hale getirmiştir.Binlerce yıl süren ağır ilerlemenin sonunda tekerleğin icadı gerçekleşmiş, bu insanlık tarihinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Her yapılan icat bir başka yeniliğin tetikçisi olmuş ve bu süreç 1600’lü yıllara kadar düşük bir ivme ile ilerlemiş, bu yıllara kadar sadece insan gücü, hayvan gücü ve çok kısıtlı imkânlarla kullanılan su değirmenleri veya yelkenli gemiler enerji kaynakları olarak değerlendirilebilmişlerdir. Buhar makinesinin yeni bir enerji kaynağı olarak kullanıma girmesi sanayinin başlangıcını oluşturmuş 1600 lerden bu güne bu güne teknolojideki ilerleme yüzbinlerce yılda çok düşük bir seyir ile ilerlerken birden yeni bir ivme kazanmış, özellikle son 50 yılda logaritmik bir artışla çok üst düzeye ulaşmıştır. Günümüzde son birkaç yılda gerçekleşen teknolojik gelişmeler daha önceki onlarca yıldaki gelişmeler düzeyindedir.

     Teknolojinin bugünkü seviyelere ulaşması üretim ve hizmet sektöründeki insan faktörünün mümkün olduğunca azaltılmasına yönelik gelişmeleri destekleyebilmekte, insanı taklit eden robotlar insan işgücüne yönelik işlemleri üstlenebilmektedir. Günümüzde Oto imalat sanayi, makine imalat sanayi, ulaşım, silah, inşaat, gıda, tekstil, hizmet, savunma sektörlerinde robotlar üst düzeyde kullanılmaktadır. Kaynak ve kesme makinaları imalatı yapan firmamızın hitap ettiği metal şekillendirme ve kaynaklı imalat sektöründe robotlar bolca kullanılmakta, punta ve dikiş kaynağı, gazaltı, tozaltı, tig, plasma, lazer kaynakları, plasma ve lazer kesme işlemleri, pres ve kaynak fikstürlerinin yükleme ve boşaltma işlemleri, boyama işlemleri, istifleme ve taşıma işlemleri büyük oranda robotlarla yapılmaktadır. Bugün sanayimizde kullanılan robotlar büyük oranda yurtdışı kaynaklardan hazır sistemler olarak temin edilmektedir. Ancak firmamızın da dahil olduğu yerli müteşebbislerde bu konuda çalışmalar yapmakta bu sektördeki ihtiyaca cevap vermektedir. Firmamızı 1995 den beri kaynak ve kesme makinaları, aparat ve robotları imal etmektedir. Bu konudaki faaliyetleri KOSGEB, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı ve TÜBİTAK tarafından desteklenmekte, oluşturulan ARGE ve üretim birimleri ile sektörümüzün ihtiyacı olan makine, aparat ve robotlar imal edilmektedir. Firmamızdaki çelik konstrüksiyon ve basınçlı kaplar, Oto imalat sanayi, makine ve çelik mobilya imalatı konusundaki uzman personel kadrosu ile müşteri ihtiyacı tam olarak tespit edilmekte ve prensibimiz olan ihtiyaca uygun projeler geliştirilmektedir.

     Sektörümüzde kullanılan standart robot sistemleri genel amaçlı imal edilmiş ve çok fazla fonksiyona sahiptir ve fiyatları da bu oranda çoğu zaman ulaşılmaz veya yapılan işi amorti edemeyecek seviyededir. Çoğu zaman da onlarca fonksiyona sahip bir standart robot sadece işin ihtiyacı olan operasyonu yapamamaktadır. Firmamız sipariş incelemelerinde önce ihtiyacı belirlemekte, bu kapsamdaki o an için ön görülmemiş ancak ilerde gerekebilecek üniversal fonksiyonları da projeye ekleyerek ihtiyacın tam karşılığı olan cihazları imal etmektedir.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0224) 441 00 96

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.
Top